8 sygnałów, że Twój trening przynosi efekty (inne niż tempo)

Jako biegacz wiesz, że czasami możesz mieć wrażenie, że trenujesz od miesięcy, nie widząc żadnej poprawy. Mamy tendencję do skupiania się na jednej kluczowej metryce: minutach na milę. Nasze tempo jest tym, co większość osób z zewnątrz/niebiegających rozumie, i jest łatwe do określenia, więc staje się naszym domyślnym wyznacznikiem poprawy. Jednak to, jak szybko biegasz, jest tylko jednym z elementów układanki i istnieją inne metryki, które należy rozważyć przy ocenie postępów.

Oto kilka kluczowych wyznaczników poprawy w bieganiu:

1

MOŻESZ BIEGAĆ W TYM SAMYM TEMPIE PRZY MNIEJSZYM WYSIŁKU

Jeśli biegasz w tym samym tempie, ale czujesz, że jest to łatwiejsze, to znaczy, że stałeś się bardziej efektywny. Być może nie przejdziesz z 9-minutowej mili do 8-minutowej, ale jeśli Twoje tętno spadło ze 160 BPM do 150 BPM, warto to uczcić. Podobnie, jeśli tempo 9-minutowe było dla ciebie wyczerpujące, a teraz łatwiej ci utrzymać tę prędkość i możesz rozmawiać z przyjaciółmi, gdy ją utrzymujesz, to jest to poprawa.

2

MOŻESZ BIEGAĆ DŁUŻEJ W TYM SAMYM TEMPIE

Szybsze bieganie wymaga skoncentrowanego treningu, a jeśli nie pracujesz nad tym, by biegać szybciej (tak jak mógłbyś, gdybyś trenował do wyścigu), prawdopodobnie skupiasz się na tym, by biec dłużej, nawet nie zdając sobie z tego sprawy. Zamiast obserwować tempo, zastanów się, jak długo jesteś w stanie utrzymać to tempo. Jeśli zacząłeś w tempie 10 minut na milę przez dwie mile, ale teraz biegniesz sześć mil w tym tempie 10 minut na milę, to znaczy, że stajesz się silniejszy.

3

JESTEŚ MNIEJ OBOLAŁY I ZMĘCZONY

Jeśli kiedyś trudno było wstać z łóżka rano na poziomie fizycznym lub psychicznym, ale teraz odbijasz się od łóżka (lub przynajmniej nie czujesz się zbyt obolały, by się poruszać), to znaczy, że stajesz się silniejszy. Odpowiedni poziom treningu powinien sprawić, że będziesz czuł się lekko zmęczony po długich lub ciężkich treningach, ale nie tak, jakbyś każdego ranka biegał na pusto.

4

NIE ULEGASZ KONTUZJOM

Brak kontuzji może być najważniejszym znakiem, że trening przebiega prawidłowo. Liczba kontuzjowanych biegaczy rocznie jest wyższa niż powinna, a często kontuzje zdarzają się z powodu przetrenowania, które różni się w zależności od biegacza - nawet 2 godziny tygodniowo mogą być przetrenowaniem, jeśli jesteś początkującym biegaczem. Pozostanie zdrowym i wolnym od kontuzji - niezależnie od tego, czy chodzi o zerwanie ACL, złamanie kości w stopie czy po prostu ból kolana, który nie daje o sobie zapomnieć - to świetny znak, że trening działa tak, jak powinien.

5

DODAJESZ TRUDNY TEREN

Nic tak nie osłabia tempa na milę, jak dodanie do trasy biegu szlaków i wzniesień. Jeśli ostatnio przerzuciłeś się na singletrack lub dodałeś pagórkowate odcinki do swojej zwykłej trasy biegowej, nie zdziw się, jeśli Twoje tempo się zatrzyma lub nawet nieco zwolni. Zbyt często ignorujemy przyrost wysokości i popadamy w depresję z powodu podziału na odcinki, mimo że w trakcie biegu zdobyliśmy 500 metrów przewyższenia.

6

NIE JESTEŚ ZRZĘDLIWY PO BIEGU

Nowi biegacze znają to uczucie bardzo dobrze, a każdy, kto trenował do długich zawodów wytrzymałościowych, również może się z nim identyfikować. Kiedy dopada Cię zmęczenie, głód lub pragnienie, Twój nastrój jest jedną z pierwszych rzeczy, które ulegają zmianie. Zaczynasz się dąsać na swojego kolegę z biegu, warczysz na psa, kiedy wracasz do domu, płaczesz pod prysznicem... Takie nastroje zdarzają się każdemu z nas w pewnym momencie. Ale jeśli twój bieg idzie dobrze i jesteś tankowania odpowiednio i dostosowanie do prędkości / objętości, powinieneś być kończąc swoje biegi uczucie szczęśliwy lub przynajmniej, nie nieszczęśliwy.

7

NIE WIDZISZ DRASTYCZNYCH ZMIAN

Wszyscy uwielbiają metamorfozy, ale jeśli chodzi o bieganie i dobre samopoczucie, duże zmiany niekoniecznie są pozytywnym znakiem. Ogromny spadek wagi, na przykład, może sygnalizować problem z odżywianiem i może wskazywać na problem lub negatywnie wpływać na Twój trening. Ogromny wzrost objętości treningowej może sprawić, że Twój dziennik treningowy będzie wyglądał super imponująco w danym tygodniu, ale może prowadzić do zmęczenia i szybkiego powrotu do normalnej objętości. Drobne zmiany i ulepszenia w czasie są kluczem do sukcesu biegacza.

8

CZUJESZ, ŻE PŁYNIESZ

Absolutnie najlepszy wyznacznik tego, że stajesz się lepszy? To proste: To fakt, że bieganie sprawia Ci przyjemność. W końcu to wszystko, co naprawdę się liczy.

0 Udziały