8 biegowych mitów, o których możesz zapomnieć

Nawet doświadczeni biegacze mają z góry przyjęte wyobrażenia na temat tego, co sprawia, że biegacz jest biegaczem, ale wiele z nich jest po prostu błędnych. Każdy może być biegaczem, ale o wiele trudniej w to uwierzyć, jeśli ma się błędne wyobrażenia na temat biegania.

Andy Jones-Wilkins z CTS i Ted Ramos z Well-Fit są doświadczonymi weteranami trenowania biegania. Widzieli, słyszeli i naprawili już wszystko - i są tu po to, by obalić kilka mitów, które doprowadzają ich do szału, gdy ludzie mówią o bieganiu.

MIT #1: NIE UMIEM BIEGAĆ

Ten mit jest tak wszechobecny, że obaj trenerzy od razu wymieniają go jako kłamstwo numer 1, które słyszą, jak wypowiadają nowi biegacze. Jest to również mit, który większość biegaczy słyszy od przyjaciół i rodziny, którzy nie chcą się przyłączyć do porannego joggingu. Ale każdy może biegać - twierdzą Jones-Wilkins i Ramos. Być może trzeba będzie zacząć od programu walk-run lub po prostu chodzenia, ale na pewno się uda. Błędem popełnianym przez większość ludzi jest zbyt szybkie podejmowanie zbyt intensywnych wysiłków - mówi Ramos - a to może prowadzić do kontuzji lub dyskomfortu, który sprawia, że wydaje się, że nie jesteś stworzony do uprawiania tego sportu. Powolne i spokojne wdrażanie się w bieganie oznacza, że absolutnie możesz biegać (podobnie jak Twój najlepszy przyjaciel, partner lub współpracownik).

MIT NR 2: BIEGACZE NIE POWINNI TRENOWAĆ SIŁOWO

Siła rdzenia to obszar, w którym możesz osiągnąć znaczne postępy, jeśli w przeciwnym razie nie osiągniesz plateau, ale z jakiegoś powodu biegacze często myślą, że trening siłowy nie ma zastosowania. Ramos jest wielkim zwolennikiem ćwiczeń na siłowni lub pracy z ciężarem własnego ciała, aby poprawić siłę rdzenia w celu uzyskania lepszej równowagi podczas biegu.

Dzięki temu biegacz może być mniej podatny na kontuzje. A przegląd z 2013 r. stwierdzono, że "pomimo kilku odstających badań, dla wszystkich środków zapobiegania urazom z wyjątkiem rozciągania uzyskano spójnie korzystne szacunki. Trening siłowy zmniejszył liczbę urazów sportowych o mniej niż 1/3, a urazy związane z nadużywaniem można było ograniczyć prawie o połowę." Mając to na uwadze, jak trudno jest dodać kilka minut pracy rdzenia i zestaw ciężarów w każdym tygodniu?

MIT #3: NIE MAM CIAŁA BIEGACZA

Każde ciało jest ciałem biegacza, mówią Ramos i Jones-Wilkins. Co roku miliony ludzi kończą maratony, biegi na 10 i 5 kilometrów - i nie wszyscy z nich są wysocy, szczupli i szybcy. Nawet na poziomie elitarnym typy ciała różnią się między sobą: sprinterzy są bardziej umięśnieni, a biegacze długodystansowi mają długą, szczupłą budowę ciała, o której zazwyczaj myślimy, gdy wyobrażamy sobie biegaczy. Ten mit doprowadza do szału zarówno trenerów, jak i zawodników, ponieważ zawsze można zostać biegaczem. Trzeba jednak wyjść z domu i spróbować biegać. Jeśli więc Ty - lub Twój przyjaciel czy partner - kiedykolwiek użyjesz wymówki "Nie jestem zbudowany do biegania", przemyśl to jeszcze raz: Być może będziesz musiał zacząć od małego, ale sukces jest z pewnością możliwy.

MIT NR 4: BIEGANIE JEST ZŁE DLA KOLAN

Na szczęście nie tylko trenerzy usilnie nie zgadzają się z tym często przytaczanym mitem. Najnowsze badania naukowe również go niszczą. Badanie opublikowane w European Journal of Applied Physiology wykazało, że biegacze nie są ani bardziej, ani mniej narażeni na problemy z kolanami niż osoby, które nie biegają. Główny autor badania, Robert Hyldahl, profesor nauk o ćwiczeniach fizycznych na Uniwersytecie Brighama Younga, powiedział, że inteligentne bieganie raczej nie szkodzi zdrowym kolanom.

MIT NR 5: NIE POTRZEBUJĘ TRENERA

Trener może przeanalizować Twój krok i chód oraz zaoferować drobne sugestie i poprawki - nie po to, by całkowicie zmienić Twój sposób biegania, ale po to, by go ulepszyć. Bieganie dla ćwiczeń i kondycji, być może z efektem ubocznym w postaci utraty wagi, to coś, z czym można sobie poradzić samemu, ale Ramos wyjaśnia, że większość ludzi jest przekonana, że trener biegania nie jest w stanie im pomóc. Skorzystanie z pomocy z zewnątrz może podkręcić Twój trening, dzięki czemu faktycznie będziesz dążyć do osiągnięcia swoich celów w inteligentny sposób, z przemyślanym planem treningowym - może to również pomóc Ci uzyskać techniczną poprawę na szlakach lub drogach, jeśli, powiedzmy, chcesz przebiec 5K w czasie krótszym niż 20 minut.

MIT #6: KAŻDY BIEG WYMAGA INTERWAŁÓW

Zdecydowanie nie jest to prawda, mówi Ramos. Większość naszych biegowych adaptacji pojawia się podczas tych dni odpoczynku i łatwych biegów, więc możesz w pełni wykorzystać te interwały. Nowi biegacze często przywiązują się do przypływu endorfin lub tej potrzeby szybkości, która sprawia, że czujesz się jak badass. Wkrótce każdy bieg staje się trudniejszy od poprzedniego - aż do momentu, gdy trafiasz na ścianę i odkrywasz, że leczysz drobne urazy, wypalasz się lub stajesz się coraz wolniejszy.

MIT NR 7: MUSZĘ BIEGAĆ, ŻEBY SIĘ POPRAWIĆ

Mitem przeciwstawnym do tego o potrzebie speedwork'u na każdym treningu jest mit o tym, że wystarczy przebiec mnóstwo kilometrów, aby stać się szybszym. To działa przez jakiś czas, mówi Ramos, ale prawdziwy wzrost siły i szybkości wymaga interwałów i cięższych wysiłków - tylko nie przez cały czas. Ustrukturyzowany plan treningowy powinien łączyć zarówno łatwe, jak i trudne biegi, abyś mógł się zmusić do wysiłku, a następnie odzyskać siły i dostosować się.

MIT #8: ISTNIEJĄ USTALONE ZASADY DOTYCZĄCE PALIWA I NAWODNIENIA

Istnieją pewne prawdy dotyczące nawodnienia i jedzenia podczas biegu. Musisz pić podczas długich biegów, powinieneś uzupełniać elektrolity, jeśli biegniesz długo lub ciężko i będziesz musiał w końcu coś zjeść. Ale nie ma twardych i szybkich zasad odżywiania podczas biegania, mówi Jones-Wilkins. Każdy, kto mówi, że istnieje dokładna ilość płynów, kalorii lub elektrolitów, których każdy biegacz potrzebuje podczas każdego biegu, wymyśla je.


PRZYGOTUJ SIĘ DO NASTĘPNEGO BIEGU

W związku z tym, że nie jest to możliwe, nie ma co liczyć na to,


że


w przyszłości będzie to możliwe.


0 Udziały