5 powodów, dla których warto pokochać bieganie po szlakach

Bieganie po szlakach to nadal bieganie, ale nie jest to dokładnie to samo, co bieganie po drodze lub bieżni. W rzeczywistości jest zupełnie inne - i to jest dobre.

Brian Tolbert zaczął biegać dopiero po trzydziestce i nie była to miłość od pierwszego wejrzenia. Początkowo trochę się z tym zmagał, ale gdy elitarny ultramarunner Under Armour odnalazł drogę na szlaki, nie oglądał się już za siebie. Teraz uwielbia fakt, że może cieszyć się otwartą dziką przyrodą wokół siebie w Utah. Mogę spojrzeć na te góry i pomyśleć: "Mogę tam dotrzeć" - mówi.

Dla wielu biegaczy to właśnie pomysł wykorzystania własnych nóg do dotarcia w nowe i piękne miejsce jest tak pociągający. Ale rzeczy, które sprawiają, że jest to ekscytujące, sprawiają też, że jest inne - i są również powodem, dla którego warto pokochać ten sport.

1. WILGOTNOŚĆ

Nie chodzi o to, że szlaki koniecznie muszą być pionowe; po prostu często są. Nawet jeśli zaczniesz biegać na płaskich szlakach rzecznych i ścieżkach levee, szanse są w końcu będziesz chciał biegać w górę (a następnie w dół).

"Na szczycie wzgórza zawsze jest dużo więcej fajnych rzeczy do zobaczenia" - mówi Peter Fain, trener Run on Dirt. Fain zachęca swoich biegaczy, by na początek zaczęli od brudu, jakiegokolwiek brudu, a potem zazwyczaj popycha ich do pokonywania kolejnych wzniesień, częściowo ze względu na pracę nad siłą, a częściowo dlatego, że najlepsze szlaki często mają dużą zmianę wysokości. Szlaki - w przeciwieństwie do dróg - nie muszą przecinać najbardziej płaskich tras. Kiedy jesteś na nich, nie będziesz biegać prosto przez góry, ale w górę i nad nimi zamiast.

2. ROBI SIĘ BRUDNO

Yup, robisz to wszystko w górę i w dół biegnąc po brudzie. Być może najbardziej oczywistą różnicą między bieganiem po szlakach a innymi rodzajami biegania jest powierzchnia, po której się poruszasz. Poza okazjonalnymi utwardzonymi odcinkami lub starymi drogami, które zostały przekształcone w szlaki, nie zobaczysz asfaltu ani betonu. To, co zobaczysz, to różnego rodzaju powierzchnie: brud, ściółka, błoto, skały, piasek, trawa, ubite szlaki, koleiny i koryta rzek.

Oprócz tego, że są bardziej interesujące, brud i miękkie powierzchnie mogą być dla Ciebie dobre. "Biegając po drogach, bardziej się poobijam niż po szlakach" - mówi Tolbert. Miękkie podłoże powoduje mniej uderzeń i zgrzytów na stawach, a ponadto pomaga różnicować obciążenie organizmu. Bieganie po różnych powierzchniach zmusza Twoje małe mięśnie stabilizujące do pracy, gdy znajdujesz stopę.

3. WYMAGA WIĘKSZEJ KONCENTRACJI

Oczywiście wszystkie te różne powierzchnie wymagają od Ciebie większego skupienia podczas biegu. Musisz uważać na korzenie, o które możesz się potknąć, strumienie, które musisz przekroczyć, a nawet zwierzęta, których chcesz uniknąć. Tolbert mówi, że nawet najgładsze szlaki wciąż wymagają więcej skupienia niż bieganie w kółko po płaskiej ścieżce. "Każdy krok jest inny", mówi, i ma na myśli to dosłownie; musisz zwracać większą uwagę na to, gdzie stawiasz stopę przy każdym kroku.

"Nie ma miejsca na zoning out, albo skończysz na twarzy", mówi Fain. Jest jeszcze jeden powód, dla którego nie chcesz po prostu włożyć słuchawek do środka: Zdecydowanie chcesz usłyszeć wszelkie potencjalne zwierzęta lub innych ludzi na szlakach i być świadomym.

4. TO SZANSA, ABY ZWOLNIĆ

Tylko dlatego, że zwracasz uwagę, choć, nie oznacza, że zwracasz uwagę na zegarek lub GPS. Szlaki są wolniejsze. Nawet płaskie szlaki są nieco wolniejsze niż płaskie drogi, ponieważ pewien procent odbicia i efektywności jest tracony przy każdym odepchnięciu. Po uwzględnieniu zmieniających się powierzchni, przeszkód i wzniesień, cóż, po prostu nie ma sensu martwić się o swoje tempo. "Nie będziesz biegać tak szybko, więc nie porównuj się" - mówi Tolbert.

Poza tym w bieganiu po szlakach chodzi tak naprawdę o czerpanie przyjemności z doświadczenia bardziej niż o osiąganie konkretnych docelowych temp. "Lubię myśleć o bieganiu po szlakach jako bardziej artystycznym, podczas gdy bieganie po drogach może być bardziej naukowe" - mówi Fain.


CZYTAJ DALEJ > ETYKIETA BIEGACZA: DROGI I SZLAKI


5. ZABIERA CIĘ W NOWE MIEJSCA

Wolniejsze tempo oznacza również, że możesz rozejrzeć się dookoła, cieszyć się przyrodą z dala od samochodów i ruchliwych skrzyżowań. To dodatkowa zaleta biegania po szlakach: Możesz dotrzeć do miejsc, do których nie mógłbyś dotrzeć samochodem - i nie musisz się martwić o samochody. Z definicji większość szlaków prowadzi na łono natury, więc ciesz się tą naturą.

Główny urok biegania po szlakach polega na tym, "dokąd Cię to zaprowadzi" - mówi Tolbert. Lub, innymi słowy: Tam, dokąd zmierzamy, nie ma dróg.


Under Armour połączył siły z POWDR Resorts, aby stworzyć UA Mountain Running Seriespresented by GORE-TEX Products, doświadczenie życia dla entuzjastów biegania po szlakach w najbardziej kultowych i najpiękniejszych górskich kurortach w Stanach Zjednoczonych. Lokalizacje tras wyścigu charakteryzują się zróżnicowanym klimatem, czterema dystansami i zróżnicowaną wysokością, co pozwala zawodnikom przekraczać ich osobiste granice na każdym poziomie zaawansowania. Zarejestruj się już teraz, aby przeżyć lato, którego nie zapomnisz.

0 Udziały