10 książek, które powinien przeczytać każdy biegacz

W chwilach, gdy nie jesteś na drodze, szlaku lub torze, czytanie o bieganiu może być kolejną, najlepszą rzeczą. Niezależnie od tego, czy chodzi o nowe techniki treningowe, wskazówki dotyczące utraty wagi, czy naukę o tym, jak to jest biegać z Kenijczykami, te 10 książek zapewni Ci wiedzę na temat sportu i pomoże Ci zachować motywację do dalszych działań.

1. "KOMPLETNA KSIĄŻKA O BIEGANIU"
Autor: Jim Fixx, 1977 r.

Pełna porad i inspiracji dla początkujących biegaczy książka Jima Fixxa, wydana po raz pierwszy w 1977 roku (sprzedała się w ponad milionie egzemplarzy), to klasyk. Nie znajdziesz w niej informacji o strefach treningowych i zmienności tętna, ale znajdziesz podstawową wiedzę, która pozwoli Ci zostać biegaczem na całe życie i zakochać się w tym sporcie.

2. "POJEDYNEK W SŁOŃCU"
Autor: John Brant

Maraton Bostoński w 1982 roku był jedną z największych bitew pomiędzy dwoma mężczyznami, jakich sport biegowy kiedykolwiek był świadkiem. Ta książka opowiada o tym, co się stało tego dnia w kwietniu między Dick Beardsley i Alberto Salazar jak dwóch mężczyzn uruchomił krok za krok z dala od reszty pola. Nawet jeśli znasz już wynik, co sprawia, że książka wielka jest, jak udaje się uchwycić emocje i napięcie wyścigu w sposób, który sprawia, że czujesz się jak część tego historycznego wydarzenia.

3. "BIEGNĄC Z BAWOŁAMI"
Autor: Chris Lear

Podczas gdy większość z nas nigdy nie będzie miała szansy biegać z wielkim zespołem collegiate cross-country, ta książka oferuje wgląd w to, co dokładnie trzeba zrobić, aby konkurować o mistrzostwo kraju z jednymi z najlepszych biegaczy na świecie. Ten kultowy klasyk zabierze Cię przez wzloty i upadki sportu, zapewniając jednocześnie wewnętrzne spojrzenie na kontrowersyjne techniki coachingu, praktyk zespołowych i mnóstwo bólu serca i triumfu po drodze.

4. "BIEGANIE I BYCIE - DOŚWIADCZENIE TOTALNE"
autorstwa dr. George'a Sheehana

Więcej niż tylko kolejna książka o bieganiu, ta filozoficzna książka legendarnego dr George'a Sheehana opisuje jego podróż w połowie życia z powrotem do świata ćwiczeń i tego, czego dowiedział się o sobie po drodze. Podczas gdy nadal będziesz miał trochę wiedzy autora o treningu i zapobieganiu urazom, to mentalna i duchowa podróż, która może czasami wystąpić na drodze, która sprawi, że będziesz przewracać strony.

5. "BIEGANIE JAK DZIEWCZYNA: NOTATKI NA TEMAT NAUKI BIEGANIA"
By Alexandra Heminsley

Ta pełna humoru książka o nauce biegania jest czymś, z czym mogą się identyfikować prawie wszyscy biegacze. Od żałosnych porażek, przez osobiste triumfy, po tworzenie idealnej playlisty do biegania, ta książka odsłania prawdy o sporcie, których większość innych autorów nie ma odwagi dotknąć - bieganie to trudny sport, którego trzeba się trzymać, a czasami może być absolutnie brutalny.

6. "BIEGNIJ, BY STRACIĆ: KOMPLETNY PRZEWODNIK PO ODCHUDZANIU DLA BIEGACZY"
Autorki: Jennifer Van Allen i Pamela Nisevich Bede

Masz problemy z pozbywaniem się kilogramów? "Run to Lose" został napisany, aby pomóc Ci przejść przez ten proces - od wskazówek dotyczących diety po plan treningowy dla początkujących, który pomoże Ci osiągnąć Twoje cele. Trenerka biegania Jennifer Van Allen i dietetyk sportowy Pamela Nisevich Bede poprowadzą Cię przez całą drogę do maksymalizacji wyników i poprawy sprawności biegowej.

7. "KSIĄŻKA KUCHARSKA ŚWIATA BIEGACZY"
Autor: Joanna Saygo Golub

Nie jest tajemnicą, że odżywianie stanowi ogromną część osiągania celów biegacza. Wyzwanie polega na tym, by wiedzieć, co jeść i jak to przyrządzać. Ta książka kucharska od Runner's World zawiera 150 przepisów, które są łatwe do wykonania, smaczne i zawierają składniki odżywcze, których potrzebujesz, aby zregenerować siły i poprawić swoją wydajność.


CZYTAJ WIĘCEJ > 5 NAJLEPSZYCH FILMÓW O BIEGANIU, KTÓRE MOŻESZ OBEJRZEĆ NA NETFLIXIE


8. "KSIĄŻKA GALLOWAYA O BIEGANIU"
Autor: Jeff Galloway

Ta książka olimpijczyka Jeffa Gallowaya zawiera te same zasady i wskazówki, które stosują światowej klasy biegacze - od legendarnej metody maratonu "walk-run" po plany treningowe na dystansie 5K i więcej. Jego spostrzeżenia dotyczące motywacji, planu żywieniowego i spalania tłuszczu są niezwykle przydatne bez względu na poziom zaawansowania.

9. "LORE OF RUNNING"
Autor: Tim Noakes

Lekarz, naukowiec i oddany biegacz Tim Noakes oferuje przewodnik, który pomoże Ci zrozumieć reakcję Twojego organizmu na bieganie, abyś mógł uniknąć kontuzji i cieszyć się sportem przez całe życie. Oprócz wskazówek dotyczących unikania przetrenowania, zwiększania siły i elastyczności oraz leczenia najczęstszych urazów biegowych, Noakes zamieszcza również wywiady z 10 światowej klasy biegaczami i ich sekretami na temat długowieczności.

10. "BIEGANIE Z KENIJCZYKAMI: ODKRYWANIE SEKRETÓW NAJSZYBSZYCH LUDZI NA ZIEMI"
By Adharanand Finn

Czy zastanawiałeś się kiedyś, co sprawia, że Kenijczycy są szybsi od reszty z nas? Ta książka pozwala zajrzeć do elitarnych obozów treningowych w Kenii i dowiedzieć się, jak to jest biegać z najszybszymi ludźmi na świecie. I choć spostrzeżenia Finna na temat biegania boso i technik treningowych są warte przeczytania same w sobie, to jego własna historia wykorzenienia własnej pięcioosobowej rodziny i podróży do odległego kraju, by spełnić swoje marzenie i jednocześnie wychować rodzinę za granicą, wyróżnia tę książkę.

0 Udziały