10 biegów trailowych z listy wiaderek, w których warto wystartować w tym roku

A więc chcesz wziąć udział w wyścigu trailowym. Brud, przygoda, niezbadane terytorium. To wszystko brzmi jak lepsza zabawa niż kolejny półmaraton po płaskiej, utwardzonej drodze. I z pewnością tak może być.

Na szczęście, jest więcej wyścigów trailowych niż kiedykolwiek: Od lokalnych 5K po ultramaratony - to tylko kwestia decyzji, gdzie zacząć. Podczas gdy istnieje niezliczona ilość słynnych międzynarodowych tras trailowych - Ultra Trail du Mont-Blanc (znany jako UTMB), Tarawera Ultramarathon w Nowej Zelandii, nowe trasy otwierane dla publiczności w Patagonii - istnieją również dziesiątki niesamowitych i słynnych tras w Stanach Zjednoczonych - o wiele więcej niż zmieściłoby się na tej liście.

Często biegi trailowe pokrywają się z biegami ultra - każdy dystans dłuższy niż maraton - ale to nie znaczy, że musisz zaczynać od 100-milerów. Wypróbuj krótsze opcje w tych wydarzeniach, jeśli dopiero zaczynasz lub umieść niektóre z tych jedynych w swoim rodzaju wyścigów na swojej liście startowej. Wiele z tych szlaków można również pokonywać w czasie wolnym, a nie tylko w ramach wyścigu. Ale gdzie jest zabawa w tym?

1. SERIA BIEGÓW GÓRSKICH UA
Różne terminy | Killington, Vermont; Copper Mountain, Colorado; Mt. Bachelor, Oregon

Jeśli nigdy nie brałeś udziału w zawodach trailowych, Under Armour Mountain Running Series to dobre miejsce, aby zacząć. Rozgrywane w klasycznych lokalizacjach, takich jak Copper Mountain w Kolorado i Appalachach wokół Killington, każde wydarzenie w serii ma wiele dystansów: od 5K-50K. Podczas gdy wyścigi 50K mogą być bardzo konkurencyjne, z pulami nagród przyciągającymi niektórych z najlepszych profesjonalnych biegaczy, możesz również po prostu cieszyć się Deschutes National Forest wokół Mt. Bachelor, na przykład, we własnym tempie. Choć nowa na scenie, ta seria już stała się ulubiona ze względu na wakacyjne ustawienia i relaks po wyścigu.

2. MARATON GÓRSKI
4 lipca | Seward, Alaska

W teorii nie brzmi to tak trudno; to tylko 5K. Ale Mount Marathon Race, który odbywa się corocznie 4 lipca od 1915 roku, jest uważany za najtrudniejszy 5K w kraju. Zaczynając w Seward, 700 biegaczy ściga się prosto na górę, a następnie z powrotem w dół. Jedyną zasadą jest to, że musisz okrążyć głaz na szczycie. Jak się tam dostaniesz, zależy od Ciebie. Ale bądźcie ostrzeżeni: Nie ma łatwej trasy. W ciągu jednej mili zdobędziesz ponad 3000 stóp wysokości i będziesz musiał pokonać piargi i kamieniste szlaki. Uważaj: Ludzie regularnie ulegają kontuzjom, a jeden biegacz tragicznie zaginął podczas wyścigu kilka lat temu. Jeśli chcesz spróbować swoich sił w tym lokalnym alaskańskich klasyku, loteria jest otwarta od 1 do 31 marca.

Photo Credit: Rich Cruse

3. MARATON NA WYSPIE KATALINA I AVALON 50K/50-MILER
Różne daty | Wyspa Catalina, Kalifornia

Wyspa Catalina, położona u wybrzeży Los Angeles, od dawna jest popularnym celem wycieczek turystycznych, żeglarskich, wędkarskich i pieszych. Długa na zaledwie 22 mile, wyspa znana jest z raf koralowych, surowych gór, widoków na ocean i stada dzikich bizonów. Wyspa stała się również domem dla wielu popularnych wyścigów, od Catalina Island Marathon - historycznego wyścigu, który w tym roku obchodzi 41. edycję - po Avalon 50K i 50-miler, które pozwalają na pokonanie całej wyspy pieszo. Ze względu na lokalizację, wyścigi na wyspie Catalina wymagają przeprawy promem i trochę logistyki, ale są tego warte, gdy już znajdziesz się na szlakach wolnych od samochodów.

4. DIPSEA
10 czerwca | Mill Valley, Kalifornia

Kolejny ściśle strzeżony lokalny faworyt bez ustalonej trasy, Dipsea jest najstarszym wyścigiem szlakowym w kraju. Rozpoczyna się w małym miasteczku Mill Valley, tuż za San Francisco, a biegacze zmierzają w górę i przez góry, zanim zakończą bieg nad Oceanem Spokojnym w Stinson Beach. To, co czyni ten wyścig wyjątkowym - poza malowniczymi widokami - to system startowy oparty na wieku i płci. Najszybsi mężczyźni idą ostatni; pierwsza osoba, która przekroczy linię mety wygrywa. W niektórych latach jest to 8-letnia dziewczynka, a w innych 60-letni mężczyzna. Jeśli nie chcesz walczyć przez strome skróty, możesz biegać lub wędrować Dipsea Trail przez park narodowy i las Redwood każdego innego dnia w roku. Loteria wyścigu otwiera się w połowie marca.

5. MARATON MOAB TRAIL
3-4 listopada | Moab, Utah

Nie bez powodu Moab Trail Marathon został wybrany na mistrzostwa USA Trail Marathon w zeszłym roku i ponownie w tym roku. Wschód słońca nad słynnymi łukami z piaskowca, gdy startujesz, jest wystarczający, aby zrekompensować to, jak bardzo będą Cię później bolały nogi od wspinaczki i jazdy jednośladem. Trasa maratonu biegnie przez piasek i kaniony, aby dać Ci pełne doświadczenie pustyni. Chociaż możesz odkrywać słynne szlaki w Moab w każdej chwili, ten maraton jest jak żaden inny. Jeśli nie chcesz przebiec 26,2 mili, w sobotę i niedzielę możesz wziąć udział w półmaratonie, a także w 5K, który pozwoli ci poczuć piękno Moab.

Photo Credit: Luis Escobar

6. STANY ZACHODNIE
23-24 czerwca | Squaw Valley do Auburn, Kalifornia

Western States, dziadek amerykańskich wyścigów trailowych, nie jest czymś, na co decydujesz się ot tak, dla kaprysu. Wyścig, który prowadzi z miejsca Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Squaw Valley w 1960 r., przez Sierry i wiele rzek, a kończy się u podnóża Sacramento, istnieje już od tak dawna, że poprzedził wyznaczenie "dzikiej przyrody" na większości terenów, przez które przebiega. W związku z tym impreza została wpisana do rejestru z taką liczbą biegaczy, jaką miała w tamtym czasie: zaledwie 369. Ponieważ obecnie jest prawie 5,000 chętnych na te 369 miejsc, aby wziąć udział w imprezie musisz ukończyć bieg kwalifikacyjny i wziąć udział w skomplikowanym losowaniu. Ale jeśli się dostaniesz, staniesz się częścią historii epickiego trail runningu. Ukończ bieg w czasie krótszym niż 24 godziny i zdobądź upragnioną sprzączkę do paska. Oczywiście, jeśli brzmi to jak zbyt duże przedsięwzięcie, przez cały rok organizowane są biegi treningowe i obozy szkoleniowe w Stanach Zachodnich, które pozwolą Ci poczuć szlaki. Lub, Way Too Cool 50K obejmuje część tej samej trasy bez tyle z wspaniałości - choć, to też ma loterii, aby dostać się w.

7. TAHOE RIM TRAIL
21-22 lipca | Jezioro Tahoe, Kalifornia i Nevada

Pełny szlak Tahoe Rim Trail przecina sześć hrabstw i dwa stany, ale jeśli nie chcesz, nie musisz pokonywać go całego naraz. Ten 165-milowy szlak, okrążający grzbiety nad jeziorem Tahoe, jest utrzymywany przez stowarzyszenie non-profit, które udostępnia mapy szlaków i sugestie dotyczące samodzielnego biegania (lub wędrówek) z przewodnikiem. Oczywiście przez cały rok na szlaku odbywa się wiele wyścigów (o różnym dystansie) - najpopularniejsze z nich to Tahoe Rim Trail Endurance Runs. Wybierz 55K, 50-miler lub 100-miler, aby zobaczyć widoki na największe słodkowodne jezioro w kraju i ośnieżone góry wokół niego. Albo zdecyduj się na 200-milowy wyścig, który okrąża całe jezioro.

Photo Credit: James Varner

8. WODOSPADY WĄWOZÓW 50K/100K
Data TBD | Columbia River Gorge, Oregon

Niewiele jest piękniejszych miejsc niż wąwóz rzeki Columbia w Oregonie. A Gorge Waterfalls 50K przebiega wzdłuż granicy Oregonu i Waszyngtonu, prowadząc biegaczy przez, nad lub pod większą liczbą wodospadów, niż są w stanie zmierzyć. (Ile dokładnie zależy od deszczu każdego roku.) Niestety, pożary w zeszłym roku zniszczyły wiele szlaków wokół Gorge, a wyścig na rok 2018 został odwołany. Organizatorzy wyścigu stawiają na szereg innych wydarzeń pokazujących piękno Oregonu, w tym popularny Orcas Island 50K, który wymaga loterii, aby wejść i Secret Beach 50-miler i 100K, który podróżuje odległymi szlakami wzdłuż wybrzeża.

9. TRANSROCKIES
14-19 sierpnia | Colorado Rockies

Jeśli chcesz pokonać taki dystans, ale nie wszystko naraz, to sześciodniowy, 120-milowy Transrockies Run może być dla Ciebie. Zainspirowany wyścigiem rowerów górskich TransRockies, bieg jest wielodniową trasą od punktu do punktu. Sześciodniowa opcja biegnie z Buena Vista do Beaver Creek z przewyższeniem 20 000 stóp. Możesz zdecydować się na bieg solo lub wziąć udział w zawodach drużynowych. Wersja trzydniowa również wyrusza z Buena Vista, poza Colorado Springs w pobliżu Gunnison National Forest, ale obejmuje tylko 58 mil. Ponieważ impreza jest w pełni obsługiwana, z przygotowanymi posiłkami i kempingami ustawionymi po drodze, może być kosztowna. Oczywiście, wszystko, o co musisz się martwić, to bieganie.

10. HURT 100
19-20 stycznia 2019 r. | Honolulu, Hawaje

HURT to skrót od "Hawaii Ultra Running Team", ale wydaje się właściwe, że ten 100-milowy wyścig jest zwykle określany po prostu jako "HURT 100". Bieg na pełnych przygód, pełnych lasów deszczowych pętlach na wyspie Oahu to wyścig dla doświadczonych biegaczy. Jest to również klasyk hawajski. Grupa HURT organizuje także wiele innych oddolnych, luźnych hawajskich biegów trailowych, z których wszystkie utrzymane są w oryginalnym duchu poszukiwania przygód i zabawy. Powstał nawet film pod tytułem "Rooted: The Story of HURT", który wprowadzi Cię w nastrój. Będziesz potrzebował ekipy, która pomoże Ci w tym przedsięwzięciu, więc zacznij planować już teraz.


CZYTAJ DALEJ > 5 POWODÓW, DLA KTÓRYCH WARTO POKOCHAĆ BIEGANIE PO SZLAKACHUnder Armour połączył siły z POWDR Resorts, aby stworzyć UA Mountain Running Series prezentowany przez GORE-TEX Products, doświadczenie życia dla entuzjastów biegania po szlakach w najbardziej kultowych i najpiękniejszych kurortach górskich w Stanach Zjednoczonych. Lokalizacje tras wyścigu charakteryzują się zróżnicowanym klimatem, czterema dystansami i zróżnicowaną wysokością, co pozwala zawodnikom przekraczać ich osobiste granice na każdym poziomie zaawansowania. Zarejestruj się już teraz, aby przeżyć lato, którego nie zapomnisz.
0 Udziały